kategorie-starsi-zaci
FBK Škorpioni Ostrava

Komentáře k utkáním starších žáků v sezóně 2012/2013

6.11.12  Mlžáci nám dělají radost

dělají radost    - zní nadpis titulku a já sám to mohu potvrdit. Na třetím turnaji vyhráli bez ztráty korunky s plným ziskem bodů. Pozitivním zjištěním je fakt, že se nám stabilizuje druhý útok a rovněž údaj z oblasti statistiky, kterým je informace o tom, že ze 17 hráčů se do kanadského bodování zapsalo 12 hráčů sestavy a body si víceméně rozdělili rovnoměrně.
   Jelikož byl Petr nemocný, tudíž zde nebyl jeho italský přítel Baloni a budete si muset vystačit s mým "českým" klasickým komentářem.
   Turnaj se odehrál za pořadatelství Slávie Havířov ve sportovní hale ve Stonavě.

Škorpioni - Viking Kopřivnice 6:0

Oba celky skočily do turnaje s vidinou vítezství a žádný se nehodlal podvolit zadarmo soupeři. Kopřivničtí tlačili až nám zazvonily 3x tyče dobře postavené branky. Hra byla rychlá ze strany na stranu. Ani jeden z celků nedělal výrazné chyby, každý důsledně bránil a hlídal soupeřovy střelce. Nám se podařilo skórovat výbornou střelou Bestíka ze střední vzdálenosti. Soupeř ani my jsme nepolevili. Hrálo se stále ve vysokém tempu až do poločasu za stavu 1:0.
   Diváci potleskem ocenili pár pěkných akcí, ale nešvarem byly zahozené standartky. V druhém poločase získává soupeř výhodu přesilové hry s nájezdem. Viking nájezd nepromění a hraje se oslabení. Honza Pavlínek krásně vychytal soupeře. Jak jsme již zjistili v Brušperku, stává se oslabení naší výhodou. Dokážeme soupeře i pokousat a tak i padl gól po rozehrávce z rohu - klasika Maty Nela. Hned na to Eliška si pohrává se soupeřem, povodí jej, Raty zaujímá výhodnou pozici a nemýlí se 3:0. Luky zachránil žhavou chvilku na naší půlce, nahodil na Matyho, nahrávka na Nelu, narážečka na Bestíka a ...
   Stav na 5:0 proběhl následovně - Nela běží do rohu, vrací na střed, kde je Bestík, zpracuje a z otočky zavěšuje gólmanovi do horního levého rohu, měl naštěstí klid a dostatek času. Třetí útok zasahuje na poslední dvě minuty, trpělivou hrou získává útočné pásmo a posléze standartku kousek od brány soupeře. To již přibíhá Kubáč a prostřeluje zeď soupeře - prý ta díra byla vidět až z naší obrany. 6:0. V obraně předvedl Kuba Pilch několik vynikajících zákroků a Vojta Orel brání tak odhodlaně až si vyfasuje rozseknutí rtu. Odpočítáno a vítězství je naše.

ve Stonavě

Škorpioni - Tigers Poruba 9:1

Hned po buly vyráží tygr s 11 do útoku a naši hráči se jen koukají. To si při prvním buly nemůže soupeř dovolit první pětko! Naneštěstí se brzy vzpamatujeme. Zanedlouho přichází dalekonosná rachejtle v podání Lukyho a dorážka Matyho otevře skóre s Tigers. Ostřelujeme svatyni soupeře, ale jejich gólman doslova čaruje a předpovídá směr našich střel. Nedokáže však vykrýt nemasnou, neslanou a tuším i tečovanou střelu Kubáče. Zvyšujeme na 2:0. Dobrá práce Nely u zadního mantinelu, pokus o střelu z otočky na úrovni brány. Gólman vyráží, avšak obránce má se zpracováním problém, kterého využije Bestík, krade mu míček a překvapuje brankáře soupeře. Do poločasu stojí za zmínku jen zranění Honzy Pavlínka.
   V druhém poločase rychlý gól v podobě sólíčka Lukyho. A tak za stavu 4:0 jde do kasy Patrik. Chvíli je hra na obě strany. Rozehrávka z rohu, naběhnutí Lukyho a střela, gólman vyráží tělem a akci zakončuje Nela ukázkovou střelou. Ihned z buly utíká Maty, uhýbá obránci provádí kličku před gólmanem a střílí, ale ten zázračně zachycuje nohama, ale na dorážku Bestíka je již krátký. Při faulu ve čtvrté minutě druhé půle jsou soupeřovi hráči ještě v 6-ti v hřišti, přesto z rozehrávky střílí gól. Zřejmě za tím byla ještě nezkoncentrovanost našeho mužstva. Na gól odpovídáme rychle gólem téměř bleskově. 6:1. Maty z obrany vyváží na střed a posílá na zcela osamoceného Lukyho. Střílí do těla gólmana a odražený míček zpracuje opět Bestík a zakončuje pod víko - pokud tam nebyla teč. Minutu na to rozehrává Eliška přímou střelo na gólmana. Moc bych za to nedal, že tam byla nějaká faleš, protože míček vypadává gólmanovi z ruky a skončí za brankovou čárou. Soupeřův obránce to vzal do vlastních rukou a tak náruživě hraje v našem obranném pásmu golf, až to odnese Šimon zničenou holení. Naši obránci se činí a soupeře nepouští skoro k bráně. Nutno pochválit i Patrika, který několikrát skvěle zasáhl. V poslední minutě si Maty pohrává se soupeřem na jeho půlce, bekhend na připravenou Nelu a je to 9:1

ve Stonavě

Škorpioni - Slávia Havířov 9:1

Nevím, asi už bude tradicí, že vždy v utkání se Slávií dájí havířovští jako první gól. Naše první pětka obdrží pěkného banána. Bohudík je to pro dněšek již vše. Zbytek obstaráme my. Odpovídáme až za 2 minuty, kdy do běhu dostává Maty po ose Vojta-Bestík nahrávku do běhu, položí si osamoceného gólmana a s přehledem zavěsí. Nenápadná rozehrávka na straně soupeře a jak už to umí jen Kubáč, prostě s klidem pošle nenápadnou střelu přímo do sítě. Maty stáhne soupěřovy beky i pozornost gólmana na sebe, pošle před brankoviště a Nela si vychutná prázdnou bránu. Situace jako přes kopírák, jen ji ukončí Bestík. Konec poločasu za stavu 4:1.
   Druhou půlku začínáme oslabením, kdy Šimon sejmul soupeře, ale zjistili jsme, že oslabení nás neoslabuje, nýbrž naopak. Druhá pětka perfektně zakročí proti standartce a hned z ní uteče Petr Jem. Gólmana ohrozí, ale ten kryje. Po střídání zase Luky zachytí nepřesnou přihrávku a zaběhnul si provětrat soupeřova brankáře a nachytal ho. Pár přihrávek po tom, získá míček Maty, obehne hřiště až za bránu soupeře a u druhé tyči si drze zakončí. Následuje nahození Šimona před bránu, teč Petra a Ratyho zakončení. Únik Vojty Orla po křídle, posun před bránu a Petr Pavelek ukončí dráhu míčku do růžku. Přihrávka do běhu a autorem gólu je Bestík. Během tohoto zápasu jsme se utvrdili, že Šimon je opravdu lepší obránce, Vojta může hrát i v útoku, Petr Jem je výborný centr a Petra Pavelka je potřeba častěji posílat do rychlých protiútoků. Adam z důvodu teploty a nevolnosti definitivně odjíždí.

ve Stonavě

Škorpioni - 1.SC Bohumín 9:0

Soupeř nastupuje v šesti hráčích do pole, čímž ho podceníme a pak se dlouho trápíme. Anebo únava z předchozích utkání? Protivník má více ze hry a 2x ohrozil naši bránu. Naše akce jsou rozhárané a nevedou k ničemu. Důvodem může být i experiment hry na 3 pětky jinak poskládané než obvykle. Čelsí má pěknou střelu po nahrávce do běhu, která prověřila gólmana soupeře. Po upracovaných a dlouhých pěti minutách otevírá skóre Petr Jem dorážkou na podruhé od gólmana. Z naší strany se není moc čím chlubit, ale gól to je. Soupeřovy úniky jsou smrtelné, ale Paťas je gólman na svém místě. Oba Kubové zastavují, co se dá i nedá :)) Následuje pěkná akce Maty - Nela, která nám umožňuje do poločasu navýšit skóre na 2:0.
   Rychlý přechod z obrany do útoku = Maty na Kubáče nabíhajícího před bránu s mazáckým zakočením. Další gól je jako z učebnice kulečníku - Kubáč vyváží na půlku, dává Ratymu na křídlo, naráží zpět, Kubáč posunuje na Petrajem a pak na Elzu. Jsou to takové šťouchy, ale branka pro nás. Hrajeme oslabení, po křídle uniká Kubáč a sólově krásnou ranou překvapuje soupeře. Akce pro diváky = Nela za naší bránou na Lukyho a ten přes 3/4 hřiště na Matyho, jenž k potěše tribun proměňuje. Toto utkání nejvíce prověřilo naše obránce Kubíky, Lukyho a Šimona. Růžky začali vystrkovat Čelsí a Telny. Nakonec můžeme být spokojeni.

ve Stonavě

Co říci na závěr? Myslím, že turnaj se nám povedl. Ukázali jsme sílu a zodpovědnost. Máme ve svém středu opravdu dobré hráče a osobnosti. Bohužel se s jednou takovou musíme rozloučit. Přejeme Nele, aby se ji v dívčím kolektivu taky tak dařilo jako mezi námi a občas si vzpoměla na své (bývalé) škorpíky.