kategorie-starsi-zaci
FBK Škorpioni Ostrava

Komentáře k utkáním starších žáků v sezóně 2012/2013

24.10.12  Starší žáci neumějí nebo nechtějí vyhrávat?

neumí nebo nechtějí    - 2. kolo ligy starších žáků proběhlo 7.10., ale až nyní se vracím k zápisu ze dvou klání, které naši strži absolvovali (asi jsem potřeboval vychladnout a přesvědčit se na trénincích, že to ještě není ztraceno). Z této věty jistě cítíte, že to nebude pochvalné čtení, přesto si to projeďte.
   - než začnu, tak pro úplnost ještě uvádím odkaz na tabulku a statistiky vedené na serveru ČFBU.
   - Nevím, co se stalo, ale už v šatně nebyl tým nic moc. Na srazu u polikliniky měl někdo asi osobní depku a nakazil tak ostatní hráče. Již delší dobu mi vrtá hlavou, kam se poděla ta radost a výkonnost ročníků 98/99 z před dvěma lety, kdy vyhráli MS ligů mladších žáků? Napadá mě jediný důvod a tím je infekce syndromem ztracení a nechtěné výhry od ročníků 96/97. Nejprve se jím nakazily 98 za společného působení a nyní jej předaly i 99. Holt musíme tento syndrom léčit a vyléčit. Vyzkoušíme leccos i cesty a metody, které nikdo nečeká.

Škorpioni - Paskov Saurians - 2:8

neumí nebo nechtějí    Rozehráváme se syndromem v krvi první zápas. Zpočátku je to oťukávání anebo jen soupeřova zahřívačka než udeří. Osobní přístup Matyho Dědiny k soupeři nám získává míček, kdy první formace zatlačí soupeře na vlastní půli, a ten musí rozehrávat až dozadu. To je dobré, ale budeto stačit? Další dlouhé sekundy bráníme pouze ve čtyřech hráčích, kde je poslední útočník? Chybí nám Luky. Je fakt, že pokyny zněly jasně zabíhat k soupeřově bráně a clonit gólmanovi a následně dorážet, ale to platí, když my máme míček, nikoliv vždy! Druhá pětka brání kompaktněji, útok však brzdí nepřesné přihrávky, kdy skončíme max. 5 m před soupeřovým gólmanem. Společným jevem pro obě pětky je, že všichni 3 útočníci sledují jednoho hráče s míčkem a nedávají pozor, co dělají další 2 útočníci soupeře. To se nemusí vyplatit. Toto nejsou elévi, ale strži! Při druhém střídání přichází první ohrožení soupeřovy kasy po střele Matyho7 z dálky. V 5té minutě utkání opět uctivě bráníme ze vzdálenosti delší než florbalová hůl a tak soupeř bez problémů přihrává a střílí. 1:0
   Takto pokračujeme i v následujících několika sekundách, což rozhodí totálně 1. pětku, která si více všímá míčku, než pohybu hráčů a tak se stane, že někteří soupeřovi hráči zůstanou neobsazení a zcela pohodlně střílí bez jakkékoliv překážky. P.S. hledá se na záběru Luky. Adam P. trestuhodně nabídne soupeři po ledabylém bekendovém vyhození možnost dalšího navýšení, ale Sváča byl na místě. Myslím, že Paskovští hráči jsou na nás příliš agresivní, asi nějaká újma z naší strany v dětstkých kategoriích, či co? v sedmé minutě hry nasazujeme třetí pětku, ale ta není ani schopna přejít na druhou půlku, díky nepřesným přihrávkám a v obraně nechává příliš prostoru soupeřovým střelcům, v jedné chvíli dokonce stáli před Sváčou dva úplně sami! Dokonce i Luky Homola, jindy spolehlivě hrající, není ve formě a při vedení míčku ho neudrží na lopatě, ztrácí v běhu a ponechá gólmana napospas osudu. V 9. minutě získáváme výhodu standartky na straně soupeře, ale je to jen střela do zdi od Lukáše R. Prý tam byla skulinka (jinak bez myšlenky a nápadu, aneb jak dát soupeři míček). Přichází po delším půstu hezká střela od mantinelu z útočné modré v podání Jaromíra. Druhá pětka dotírá na soupeře, sice bezzubě, ale jsme aspoň na jeho půlce. První pětka ještě v tlaku pokračuje, ale je tu konec 1. třetiny.

neumí nebo nechtějí    Začínáme s druhou pětkou, která slušně obsazuje protivníka a nenechává ho volně dýchat, viz delší sekvence ve videozáznamu 2:25, jenomže i oni nakonec neuhlídají borce na křídle a je to 2:0. První pětka zvyšuje běhavost a občas na poslední chvíli hasí požář - viz opět sekvence ve videu 3:07. Zase máme možnost standartky před gólmanem soupeře a naše elitní první pětka je schopna vymyslet "jen skulinku", která pochopitelně nevyšla, jak je to možné, že nám ten soupeř neuhne!? V záznamu v čase 3:38 se podívejte, jak dlouho a beztrestně stojí soupeř č. 6 před naší svatyní!!! Ve třetí pětce se prosazuje Filip Humpel a dobrou prací především na tělo získává na půli soupeře míček a po dlouhé době pošle střelu na vychládlého golmana Paskova. Soupeř na naší půlce nezvládne přihrávky a míček jim vyklouzne k Luky Rich a ten trochu povzbudí naše fanoušky hezkým únikem a protáhne paskovana v bráně, škoda, že bezúspěchu. Ve 4.minutě druhé části utkání minutě soupeř získá na naší půlce standartku a jak jednoduše ji využije. Proč vypadáme jako nějací florbaloví amatéři? Vždyť to bylo jasné zcela předvídatelné, co soupeř udělá, schválně se na to podívejte. I nadále pokračujeme v nehře a soupeř má prostoru jako na fotbalovém hřišti a času jako na střelnici. Ptáte se jakto? Dívejte se. Např naši hráči jsou seskupeni na jednom místě, čímž se Ještěrům z Paskova dostává dostatek místa. Jedna z mála akcí, která potěší, byla rozehrávka Honzy Merty na Martina Wozniaka zakončená střelou na bránu. Na videu v čase 4:21 se koukněte, jak dlouho stojí opuštěně na pravé straně brankoviště soupeř. Jak končí naše útočné počínání je vidět v čase 4:33. Do šatny obdržíme další gól.

Třetí část mi připadá dost utrápená. Na začátku nás povzbudí gól Špaka z půlky. Chvíle euforie ještě vydrží další minutu, kdy se pěkně uvolní Maty Dědina a dostává přihrávku od Lukyho Richtara a naloží s ní k radosti všech. Zbytek zápasu je už jen škoda psaní. Prostě se jen podívejte. Shrnuto, soupeř z nás=vás nadělal hlupáky, avšak za to jsme je stáli tolik fyzických sil, že proti vítkovicím byli úplně jaloví. To nám si ce může být útěchou nikoliv však omluvou k takovéto hře.

Škorpioni - FBC Český Těšín 3:4

neumí nebo nechtějí    V tomto utkání jsme se výrazně zlepšili a myslím, že i smolně jsme to nedotáhli aspoň na remízu. :( Aspoň pár poznatků ze zápasu.

- opět osamocený hráč před bránou a nejméně jeden hráč se na něj díval bez jakkéhokoliv náznaku, že ho bude bránit.
+ náhodný gól Jardy, ale potěší
- velmi složité přecházení do útoku přes střed (žádné využití křídel) a přihrávky naslepo, na paty a pod
- hrubka v obranné rozehrávce - potrestaná gólem + zvládáme oslabení, tuto činnost celkem umíme a nedostali jsem v oslabení gól
- naše velká slabina jsou soupeřovy standartky, v každém zápase z nich inkasujeme třetinu, né-li polovinu gólů

No nic není ztraceno. Máme k dnešnímu dni ještě nejméně 4 tréninky ke zlepšení, abychom se ukázali v lepším světle při třetím kole MS ligy starších žáků a vezte, že to nebude procházka růžovým sadem, protože nás čekají týmy Remedica a Torpéda.