FBK Škorpioni Ostrava

Ohlédnutí za Prague games 2015

Den první

Prague Games - Václavák    Do Prahy vysílá náš tým dvě družstva. Prvním je BU15, což odpovídá starším žákům (00 a 01) a pak BU12, což je mix mladších žáků, elévů a přípravky (03, 04, 05 a 06 + 1x výjimka 02). Dohromady to je třicetčtyři hráčů, čtyři gólmani, jeden trenér a tucet rodičů. Stejně jako v roce 2014, využíváme služeb černozlaté společnosti LEO. Odjezd 13:52 ze Svinova. Jízda překvapivě ubíhá rychle a než se nadějeme jsme v Praze. Hráči mají za úkol jít na Václavák a vyfotit se před sochou Svatého Václava. Mezitím získáváme náramky a můžeme se jet ubytovat do DDM Spirála v Bohnicích.

Den druhý

Hráči BU12 mají zápasy hned zrána a tak brzy vstávají. Čekají je Mocní Tuleni z Podbořan a hráči Znojma. Obě utkání se odehrávají v hale ČVUT. S Tuleni naši mladí Škorpioni prohrávají 0:4 a naopak Znojmo poráží 7:2. Získávají tak za první hrací den tři body. Následuje prohlídka Prahy a další turistické atrakce. To už ti starší nemusí, a protože si mohou pospat, tak to taky udělají. Čekají nás zápasy až po obědě. Odehráváme zápas se Štíry z Českých Budějovic 2:0. Následuje dlouhá přestávka, kterou využíváme k prohlídce Muzea hlavního města Prahy. Zpět do haly ve Zličině, kde nás čeká první zahraniční soupeř ze švédského Nykvarnu – výsledek je 2:2. Naše BU12 přijely a skvěle nám fandí. Společná cesta na ubytko.

Den třetí

Prague Games - Václavák    Oba týmy mají zápasy až po obědě. Respektive mají jen jeden v základní skupině a ten druhý jako předkolo playou buď večer nebo až v pátek ráno. A proto že je čas využíváme společně možnost zajezdit si na bobovce v Proseku. Je to príma zábava a rozhodně si ji užíváme. BU15 odjíždějí dříve, opět do Zličína, kde odehraji zápas proti finským AC Haki 5:2. Elévi hrají v oblíbeném Bráníku proti DDM Wizards Praha. Výsledek rozhodne o konečném pořadí tabulky. Remíza 4:4 přišuzuje BU12 třetí místo v tabulkce. BU15 obsazují druhé místo po základní skupině. Pavouk pro oba týmy určuje další zápasy na páteční ráno a tudíž máme celé odpoledne volné. BU15 volí LaserGame a jedou do holešovické laser arény. Jen tak pro zajímavost se vracíme přes Tróju (ZOO a zámek). Autobus z Trojí do Bohnic stoupá po příkrých svazích a otevírá nám jedinečná panoramata na Prahu. BU12 navštívili Petřín lanovkou, rozhlednu, zrcadlové bludiště atd.

Den čtvrtý

Dnes je den, kdy jde o vše. Každý zápas znamená už vyřazení. Na BU12 čekal švýcarský Zug. Podle výsledku to byl Schnellzug 1:12 (německy rychlík), i když do poločasu jsme si vedli statečně. Pouze 0:2, ale pak … (tým Zug nakonec na PG BU12 bral stříbro). Tím jejich účinkování na PG2015 končilo, ale né tak docela. Kus práce ještě odvedli, když jeli fandit stržům do Kunratic. Kunratice jsou snad hala, kam se v Praze jede nejdéle, ale hala i prostředí ZŠ patří k nejlepším. V loňském ročníku se nám v Kunraticich dařilo a tak jsme doufali, že tomu bude tak i letos. První utkání sehráli BU15 proti FBŠ Slavia Plzeň Orange 6:2. Následovalo utkání v poledním čase s týmem Storvreta IBK 5:3. Další zápas byl naplánován na šestnáctou odpolední, kdy jsme se utkali s týmem T.B.C. Králův Dvůr. Jelikož se zápas nevyvíjel dobře, museli po prohře2:4 i BU15 ukončit účinkování na PG. Náladu nám pozvedla akce Harfa Párty. Součástí akce byla výstava „Síň slávy českého hokeje“, kde mimo poznání byla i možnost testů, videoklipů, praktických cvičení – slalom, střelba a další. Na akci Harfa Párty byla rovněž možnost vyzkoušet si změřit rychlost střely, nájezdy na gólmany, ale především se setkat s neskutečným počtem známých. Mohli jsme se tak potkat s hráči Pepína, Torpéda, Saurians, Buldoků, Hodonína, Vítkovic, Těšína, Suché, Slovanu, Hattricků a dalších.

Den pátý

Prague Games - Václavák    No víte, jak to chodí. Vzbudit se, uklidit, rychle posnídat a fičet na vlak. Jízda vlakem. To celé je provázeno diskuzemi o zážitcích z Prahy, jednotlivých zápasech, rozbory, hypotézami a co by bylo, kdyby … Šťastně přijíždíme do Svinova, vítáme se s rodinnými příslušníky a to je konec. Zvonec za sezónou Škorpionů 2014/2015. Vzhůru do nové 2015/2016.

Soupiska BU12: Chalupecký, Prašivka, Tieffenbacher, Tomek M., Gobel, Malík, Murín, Přindiš, Tomek V., Bartoš, Dej, Dejová, Homola, Horečková, Kočí, Luzarová, Murín, Vaníček

Soupiska BU15: Homola, Tyl, Uhliar, Pavelek, Zmrzlík, Heiser, Šindler, Čermák, Vlach, Besta, Pilch, Krchňák, Plevák, Kapec, Koch, Chovanec,

Hodnocení zápasů BU15

Škorpioni x FBC Štíři České Budějovice 2:0

Štíři České Budějovice    První zápas svedl proti sobě dva týmy, které mají v názvu pavoukovce – české Štíry z Budějovic a počeštělé Škorpiony z Ostravy. Kdo bude silnější, kdo bude jedovatější, který pavoukovec vyhraje? Do zápasu vstupujeme impozantně. Již ve třicáté druhé sekundě vstřeluje resp. doráží gól Radim Heiser po nahrávko-střele Adama Zmrzlíka. Vše vypadá na klidný průběh zápasu, jenomže klasické podcenění soupeře, střelecká nemohoucnost a nerozběhanost s  nerozehraností přináší první svízele. Jsme v první půlce více na straně soupeře, ale nic z toho. Akorát zvedáme soupeři sebevědomí, zejména brankářovi povedenými zákroky. Za bídného stavu končí poločas. V druhé půli soupeř nabere obrátky a my mu tak - tak stíháme. Trochu uklidnění nám přináší doražený míček po závaru před soupeřovou bránou, který si vybojuje i zakončí Kuba Koch. Efekt to má takový jako bychom přilili do pánvičky s olejem vodu. Soupeř nás tlačil a Patrik Plevák se několikrát vytáhl dost dobrým zákrokem. I nadále jsme pokračovali v křečovitém výkonu, až do konce zápasu. Souboj dvou pavoukovců jsme sice vyhráli, ale jak řekl Martin „utrpěli jsme vítězství“.

Škorpioni x Nykvarn IF 2:2

Nykvarn IF    Náš dnešní soupeř je ze švédského Nykvarnu, což je město ze Stockholmského souměstí. Dalo by se to přirovnat Porubě nebo Havířovu vzhledem ke zbytku Ostravy. Podle chování je to soupeř plný sebedůvěry a čiší z něj sebejistota vítězů. Viděl jsem je v prvním zápase proti Finům a bylo to něco pro diváka. My, abychom jim mohli alespoň trochu konkurovat a nedostat ostudný kotel, jsme museli změnit taktiku a především proházet jednotlivé pětky. Stanovili jsme je takto: I. pětka – Pavelek, Uhliar, Heiser, Koch, Matloch; II. pětka – Vlach, Čermák, Šindler, Chovanec, Pilch; III.pětka – Homola, Tyl, Besta, Zmrzlík, Kapec. Podle všeho zřejmě tento tah vyšel. Odhodlaně jsme vstoupili do hry. Bránu hájil Marek Krchňák a zvolili jsme osobní ochranu. Nesmím opomenout ani přítomnost hráčů BU12 a našich rodičů, kteří začali řádně povzbuzovat. Asi jsme tu odhodlanost přehnali, protože již v druhé minutě jsme vyloučení (Bestík za brutální sekání). Dlouho vzdorujeme, téměř celé oslabení, ale nakonec v čase 2:39 obdržíme gól po slušně sehrané akci. Mysleli jsme si, že se vezeme. Avšak důsledně konaná a zodpovědná osobka přinesla své ovoce. Soupeř začal být nervózní. I my jsme přestali být nesmělí a dělali jsme soupeři problémy a zvětšovali jeho starosti. Po dalším závaru u soupeřovy brány se míčku zmocní Ondra Chovanec a nemýlí se. Je vyrovnáno. Hala bouří. Švédi jsou zaražení. Musím pochválit obranné dvojice Pavelek-Uhliar, Vlach-Čermák a Homola-Tyl za vynikající výkon v prvním poločase. Začátek druhého poločasu nám vysloveně uteče. Uběhne dvacet pět sekund a Švédi opět vedou. Nás to nezlomí. Pokračujeme ve hře jako v prvém poločasu. Ve třetí minutě se podaří vymíchat švédské pozice a po kombinaci Šindler – Chovanec opět srovnáváme tentokrát na 2:2. Naše urputnost a zloba soupeře měly za následek vynikající florbal. Je to takový ten zápas, na který budeme všichni dlouho vzpomínat. A jelikož již žádný tým neudělal chybu a ani jeden soupeř nevymyslel nic lepšího než ten druhý, tak zápas skončil stavem 2:2. To považuji za vynikající výkon, protože tým Nykvarn celé PG vyhrál a my byli jediní, kdo jim v celé plejádě zápasů sebral body. Mužem zápasu byl náš gólman Marek Kachna Krchňák, který švédům nadělal hodně vrásek.

Škorpioni x AC HaKi 5:1

AC HaKi    Na turnajích jsou vynikající právě ty spekulace a plány KDO, S KÝM, KDE, V KOLIK. No a z toho vycházelo, že po posledním zápase můžeme být A) třetí pokud prohrajeme nebo B) druzí pokud vyhrajeme anebo C) první pokud vyhrajeme a Švédi vyhrají pouze o jeden gól. Varianta A se nehodila a C byla utopická. Nejvíce se nám líbila varianta B a pro tu jsme chtěli udělat maximum. Strategii jsme zvolili stejnou a vyplatila se. Finy jsme rozhodili a už ve 2:49 střílíme první gól po přihrávce Honzy Besty zakončuje Adam Zmrzlík. Následujících pět minut jsme trochu jako v křeči. Vidina splněného úkolu nám svazuje ruce i nohy. Obrana je super. Z této fáze si pamatuji především Kubu Pilcha a Kubu Kocha, jak úplně na jedničku plnili osobní ochranu. Doslova z očí do očí. Střelecký půst zlomí až Luky Homola svým tradičním kouskem. Sám si míček vybojuji, obehraji čtyři soupeře a překonám si gólmana. Je to tam vedeme 2:0. Tím končí poločas. Ve druhém poločase je to skvělá hra. Oba týmy hrají o vše. Hezky se na to kouká. Jenomže v dvacáté páté minutě prostřelí Finové Patrika v bráně. Zdramatizují utkání na následující dvě minuty než získáme výhodu samostatného nájezdu. S neskutečnou jistotou jej zakončí faulovaný hráč – Maty Šindler. V následující minutě přidáme po pěkné výměně druhé pětky Čermák – Pilch – Šindler pojistný čtvrtý gól. Dvacátá osmá minuta je mimořádně plodná, protože to co ukázala třetí lajna bylo učebnicové. Jak přejít z vlastní půlky na soupeřovu pomocí dvou křižných nahrávek a zavěsit do prázdné to je lahůdka v podání Kapec – Besta – Zmrzlík. Finové šli do kolen a do konce utkání se již nic nestalo. Poprvé poráží Škorpioni finský tým v historii našich účastí na PG. Do té doby jsme to byli my, kdo dostával nakládačky.

Škorpioni x FBŠ Slavia Plzeň orange 6:2

FBŠ Slavia Plzeň orange    Páteční zápasy nás nasměrovaly do haly při základní škole v Kunraticích. V hale se nám daří, takže jsme spokojeni. Ještě aby se nám dařilo herně. První z dnešních duelů je proti FBŠ Slavia Plzeň orange. V Plzni se velmi dobře rozjeli v práci s dětmi a mládeží a vedou ji dobře. To co jsem slyšel od trenérů z Plzně, kam mají namířeno a čeho chtějí dosáhnout, je pro nás na Ostravsku jen sen. V soutěži mají dva týmy a my se střetáváme s Orange. Kluci jsou to vzrostlí, florbalově šikovní. Musíme využít toho, že je jich málo a my stále hrajeme na plné tři pětky, což je naše hlavní zbraň. Již v první minutě utkání máme samostatný nájezd. Ujímá se ho Ondra Chovanec. Pro mnohé je nepochopitelné, co má na mysli, když se otáčí zády ke gólmanovi. Ale to, co provedl s míčkem je opravdová drzost. Kdyby se nájezd nepovedl, tak je celému týmy za bl.. Takhle je to drzoun nejdrzejší. Tempo hry je po ránu trochu pomalejší, ale slušné a hra je pěkná. Vedení navyšujeme v páté minutě po porci přihrávek Chovanec – Šindler. V dobré práci nezaostává ani první pětka. Svou bojovností a nátlakovou hrou přidává dvojice Koch-Heiser uklidňující třetí gól. Tři minuty na to, při svém dalším střídání, po nahrávce Jirky Uhliara střílí gól Kuba Koch a pro diváky vysekne pěkný kotrmelec (saltíčko). Naše hlavy zchladí soupeřovo snížení na 4:1. Aby to nebylo málo a utkání se zdramatizovalo, tak po přestávce dostáváme ještě jeden po individuální chybě v rozehrávce.V osmnácté minutě po nedovoleném zákroku soupeře opět dostáváme samostatný nájezd. Tíhu zodpovědnosti bere na sebe Dan Matloch a bez jakých koliv kudrlinek hezky přímo střílí branku. Oba týmy jsou už smířeny s výsledkem a tak se posledních sedm minut dohrává ve volnějším tempu. Skóre se mění jen jednou po akci druhé pětky. Konečný stav je 6:2 pro naše barvy.

Škorpioni x Storvreta IBK 5:3

Storvreta IBK    Tým pochází ze Švédské Uppsaly a má bohatou historii, tradice a zejména silný zvuk svého jména. Mohli jsme se těšit na další solidní zápas s mladými švédskými hráči. Od první sekundy se na nás vrhla červenočerná smršť. Důvěru v bráně dostal švédobijec Mára Krchňák a od začátku se musel činit. Jenomže na Švédy platí švédská hra. Rychlá nahrávka před bránu střela a gól. To se rychle naučila dvojka z druhé pětky a předvedla tuto strategii prakticky a hned dvakrát. Nejprve v páté a pak v osmé minutě. No to vyvedlo Švédy z koncepce. Jenomže není možné podcenit severské šelmy. V deváté minutě snižují na 2:1. A zase je tu drama. Naši obránci hlavně Šimon Vlach a Martin Tyl se vrhají do střel a zabraňují soupeři dorovnat skóre. Dvacet sekund před poločasem zase zaúřadovala opět druhá dvojka a zvyšuje na 3:1. Začátkem druhé půle už byl zápas hodně vyhrocený a emočně podbarvený. My nechtěli pustit vítězství z dosahu a soupeři si ho nechtěli nechat utéct. Hrálo se naplno. Hned minutu a půl po začátku druhého dějství nachází přihrávka Jirky Uhliara Radima Heisera a ten už snadno oblafne gólmana a zvyšuje na rozdíl tří gólů. Dlouhých devět minut se neprosazuje ani jedna strana. Bohužel nevyšel samostatný průnik Petra Pavelka ani akce Dana Matlocha či zakončení Matěje Kapce. Bohužel ve dvacáté osmé minutě dohrává náš hráč po odpískání protihráče a jsme oslabeni. Stačilo třicet sekund a Švédi snižují. Hned nasazuji powerplay. Několika obrannými zákroky se blýskne Kuba Čermák a zachycuje jeden z míčků, posílá na Matese, který průnikem prohazuje do osiřelé brány soupeře. Do konce chybí minuta dvacet. Bráníme výsledek seč můžeme. V čase 29:05 se neprosadí před soupeřem třetí útok. Nedáš dostaneš to je pravidlo. Hráči Storvrety snižují na 5:3. Dlouhých čtyřicet čtyři vteřin se držíme. Kapi nahazuje na bránu, ale gól z toho není. Je tu konec a my vítězíme. Z utkání vyvozuji pozitivní fakt, že můžeme rovnat se švédskými týmy. Dle hesla – „Švédi florbal vymysleli a my jim ukážeme, jak se to hraje“.

Škorpioni x T.B.C. Králův Dvůr 2:4

T.B.C. Králův Dvůr    Čeká nás třetí duel v tomto dni. Chceme-li dál, musíme hráče z Králova Dvora porazit. Budou těžcí a silní. Svou skupinu prošli jako nůž máslem. Jejich trenér trénoval výběry SČ kraje a mají dnes na svém kontě o jeden zápas méně. Asi nás provází na Prague Games nějaký syndrom českých týmů. Protože to, co předvádíme je ostuda. Jsme nedůrazní, nedůslední, podceníme soupeře. Po obrovské chybě u našeho mantinelu ztrácíme míček a soupeř z otočky střílí gól, na který byl Patrik krátký. No co, chyba se stane, jenomže ona se zopakuje za tři minuty znova. Soupeř už nemůže mít lehčí roli. Po tomto druhém gólu se naše síly konsolidují a začínáme dorovnávat partii. Zejména ve třinácté minutě po snížení na 1:2. Sbíráme všechny síly a hrajeme dál. Hra sice není ideální, ale už taky není tragická. Co provede třetí pětka ve dvacáté první minutě, mě hlava nebere. Soupeř má míček a rozehrává na naši půlce. Avšak naši čtyři hráči jdou střídat. Hra pět na jednoho má zřejmý průběh na jehož konci je míček v naši sítí. V této situaci nám nezbývá než stáhnout hru na dvě pětky, tak aby hráli jen ti, co ještě mají dost sil a zkušeností. To se nám vyplácí. Tlačíme na soupeřovu bránu, ale příliš přehušťujeme velké brankoviště. Gólman soupeře má zlaté ruce a obrana je odhodlaná vše pokrýt. Nám chyběl nápad a zkušenosti se Zorro trikem. To byl byl lék. Nicméně i tak se nám podaří snížit zadní bekhendovou střelou, která prošla mezi nohou a rukou gólmana na milimetr přesně. Do konce utkání zbývá sedm minut. Jenomže nervy pracují a my jsme podivně vyloučeni. Soupeř přesilovku zahrál bezchybně a opět odskakuje na rozdíl dvou gólů. Musíme více přitlačit, chceme-li myslet na postup. Ale nervozita nám svazuje ruce a hra se stává nehezkou a neúčelnou. Soupeři stačí jen vyhazovat, i když tribuna křičí dejte jim búra. Bohužel jsme se již nedokázali prosadit. Zápas končí naši prohrou 2:4, čímž končíme v turnaji.

Co říci závěrem? Umíme zahrát hezký florbal a dobré zápasy. Nicméně na domácí týmy nám chybí motivace. Svou hru jim přizpůsobíme a pak hrajeme nedobře. S odstupem času musím napsat, že jsem s výkonem spokojen, žádný z hráčů mě nezklamal, s výjimkou čtyř herních chyb. Někteří střelci zaostali trošičku za svou pověstí, ale tak už to bývá. Obránci podrželi a oba gólmani odehráli to, co se od nich očekávalo. Ba něco navíc. Celkově jsem spokojen s týmovým duchem, jak pěkně jsme si sedli, jak v pětkách tak v týmu, což mělo velký vliv na celkovou pohodu v mančaftu.Hodně pozitivních impulsů během prázdnin.