FBK Škorpioni Ostrava

Velikonoční Kofola Cup aneb stigma pokažených semifinále?

V pátek 3.4. 2015 se uskutečnil nultý = pokusný ročník Velikonočního Kofola Cupu, na který jsme se velmi těšili, protože strži dlouho neodehráli žádný zápas. Obsazení slibovalo zajímavé duely, protože s výjimkou domácího pořádajícího FBC se s ostatními týmy nesetkáváme. Respektive s Frenštátem pouze v rámci Podbeskydské ligy, ale v systému 3+1. S týmem z Opavy, ze Štěpánkovic a ze Vsetína jsme se neutkali nikdy.

Jsme rozlosováni do skupiny B společně s týmem S.K. P.E.M.A. Opava a TJ MEZ Vsetín. Do turnaje vstupujeme utkáním s S.K. P.E.M.A. Opavou. Nevím, co si kluci mysleli, ale asi, že to půjde samo, takže hra je laxní, neuspořádaná, nahrávky zbůhdarma, občasné chrtění po míčku. Anebo to je celé moc brzo ráno. V každém případě to byla tragédie. Výsledek 8:6 pro nás hovoří sice o tom, že jsme dali góly, ale taky poměrně velké množství jsme jich dostali. Hráči Opavy měli ve svém středu několik šikovných hráčů a rozhodně jim nechyběla bojovnost. Kdybychom po takovém výkonu prohráli, ani bych se nedivil. Vezměte, že třetiny skončily nejmenšími možnými rozdíly 3:2, 3:2 a 2:2. Měli bychom si vzít ponaučení a nemyslet si příliš o sobě.

Velikonoční turnaj    Po této sprše jsme přeházeli sestavu a připravili se na hráče TJ MEZ Vsetín. Viděli jsme je na vánočním turnaji v Hodoníně, který vyhráli po pěkném výkonu a zároveň jednoznačně a s přehledem vedou svou ligu ve Zlínském kraji. Oba týmy na sebe vlítly a chtěly se předvést. O vyrovnaném boji svědčí první třetin, která skončila v poměru 1:1. V té druhé jsme byli ve hře lepší my, když jsme ji vyhráli po dvou pěkných akcích 2:0. Naopak poslední třetina se vydařila soupeři, když postupně stáhli a následně dorovnali skóre na 3:3. Remízou jsme se rozešli. Zápas to byl pěkný, i my jsme se herně zvedli. Chyby v naší hře byly (jinak přece góly nepadají), ale bylo to ke koukání.

Ve skupině jsme skončili se čtyřmi body, stejně měl Vsetín, ale skóre hovořilo pro nás a tak jsme postoupili z prvního místa. Ve druhé skupině zvítězilo domácí FBC, na druhém místě skončil Sokol Frenštát a na třetím tým Štěpánkovic. Finálová část začala duelem týmů z třetích míst základních skupin bojem o 5. - 6. místo. Nás čekalo druhé semifinále proti Frenštátu. Los se nám líbil, kluky z Frenštátu známe, ale podlehli jsme mylnému dojmu, že tu o nic nejde a …

Do semifinále vstupujeme dobře. Netrvá to dlouho a vedeme 2:0. Ale pak příjde „Klick“ a vypínáme. Nejprve soupeř vstřelí kontaktní gól. Potom jsme vyloučení za hru v brankovišti a je vyrovnáno. Sokolíkům z Frenštátu narostou křídla, létají, kombinují a my jen nevěřícně čumíme, co kluci umí, ale především s jakou bojovností a odhodlaností. Toto utkání mi jasně ukázalo kolik hráčů u nás chce zarvat a bojovat a kolik to má doslovně „na párku“. Utkání zdramatizujeme a dorovnáme na 4:4, ale opravdu ze všech sil. Jde se na nájezdy. Tři dobrovolníci se přihlásili s tím, že si věří. Jenomže víra góly nedala. Všichni tři to napálí rovnou do gólmana. :( Ouvej. Soupeř jedenkrát překoná, jinak výborně chytajícího Patrika, a je to on, kdo postupuje do finále.

Pro nás zbývá opět boj o třetí místo. Je to potřetí, kdy v semifinále vypadneme s týmem, který doslova umordujeme a ve finále je soupeř vyždímaný a my padneme na nájezdy nebo o jediný gól. Holt něco nebo někdo nám ta finále nepřeje, ale než budeme hledat viníka, obraťme se hlavně do svých řad.

Do finále nastupujeme opět proti TJ MEZ Vsetín. Oba týmy chtějí předvést, co umí a že jim jde o medaile. Jsou vidět jak pěkné akce, tak sólové úniky. Branky padají na obou stranách a duel je nesmírně vyvážený. První třetina končí 2:2. Ve druhé třetině má mírnou převahu soupeř. Vede 4:3. V závěrečné části dokonce odskočí na 5:3, pak 5:4, následuje 6:4 a do konce utkání zbývají dvě a půl minuty, když snižujeme na 6:5. Mohlo by se zdát, že vše je ztraceno a času moc nezbývá, ale zkoušíme do dále a začleňujeme do hry „konečně“ dlouhé krosy a rychlé nahrávky před brankou soupeře. To nám přináší srovnání na 6:6. V době, kdy už přemýšlím nad nájezdy, předvedeme stejnou situaci, jako při posledním gólu, ale z opačné strany hřiště a přebíráme vedení na svou stranu. Vítězství si pohlídáme. Hráči Vsetína jsou opravdu výborní hráči a co do dramatičnosti utkání a atmosféry, měl být tento duel vyhlášen za finálový zápas tohoto turnaje. Děkujeme oběma týmům za úžasnou hru a zážitek.

Jen smutně jsme shlédli finálový duel, ve kterém zkušeně přehráli hráči FBC Ostrava sokolíky z Frenštátu. Zachránili jsme třetí místo, ale přiznejme si popravdě, že cíle byly vyšší. Na závěr turnajového dne byly rozdány medaile, ceny, ocenění a pohár. Turnaj se vydařil, opravdu kluky všech týmů bavil a především jsme viděli hodně kvalitních utkání, kdy nebyly mezi týmy nikterak velké výkonnostní rozdíly, bojovnost a chuť zvítězit nechyběla nikomu. Děkuji přípravnému výboru, pořadatelům i sponzorům.

Fotogalerii z turnaje najdete ve fotogalerii.