J:  Ostrava (06-06-2014 13:00):

FBK Škorpioni

Komentáře k utkáním elévů v sezóně 2013/2014

27.5.14  Roste nám zase zlatá generace?

sobotní klání    - naši budoucí elévci (pro příští sezónu) vyhráli svou kategorii elévů při sobotním turnaji "O pohár města Paskova". Po třech letech jsme se opět stali držiteli toho obrovského prestižního poháru. Posledními vítězi jsou dnešní starší žáci, kteři již všechny přesvědčili o svých kvalitách a tudíž se můžeme domnívat, že nám opravdu roste další zlatá generace.

Sraz v sobotu 24.5.2014 byl na známém místě, ale v trochu jiném složení, než jsme byli v sezóně zvyklí. Kluci ročníku 2003 se již turnaje nemohli zúčastnit a tak se z přípravky dostavili i nováčci. Úplně poprvé si zahráli na velkém turnaji Šimon Klubal a Jakub Válek. Nervozita jim ale nezabránila podat výkony hodné ligových hráčů.
   V základní části turnaje nás čekali 4 soupeři. Po každém utkání si hráči vyzkoušeli nájezdy, za jejichž výhru byl prémiový bod. Dvě nejlepší mužstva po základní části se utkala o vítězství ve finále. I když nás bylo jen 9 hráčů + gólman, stanovili jsme si jasný cíl - postoupit do finále.

Škorpioni - FBC Tigers Poruba 9:1

Na úvod turnaje nás čekal, jak se později ukázalo, nejlehčí soupeř. Zkušení hráči 1. pětky se předvedli hned v úvodu zápasu. Janička vyhrála buly, přihrála Jonášovi a ten skóroval již v čase 0:33. Na 2:0 zvyšuje dorážkou před branou David a od té chvíle přebíráme otěže hry. Následují nastřelené tyčky Janičky a Kuby Homoly, ale ty je nemusí mrzet, protože v 7. minutě po přihrávce Kuby Janička zvyšuje na 3:0. O půl minuty později se Šimon Bartoš ocitá sám před soupeřovým brankářem a nemýlí se. V tu chvíli soupeře silně přehráváme. Ještě do konce první půle si Šimon zopakuje gólovou situaci a my vedeme 5:0.
   Po přestávce pokračujeme v útočné hře, ale nedaří se nám dávat góly. David trefí 2x bílý kryt snižující bránu. V čase 2:13 nám Tigers umožní nacvičit si hru v přesilovce, ve které však mohou skórovat Tigers. Naštěstí i soupeř trefuje jen bílý kryt brány. Gólové trápení přerušil Jonáš, který vypíchl míček brankáři a navyšuje náš náskok na 6:0. Následně si slabou chvilku vybírá Mates, který jinak chytá výborně. Jeho rozehrávka skončí na holi Tigers a ti snižují na 6:1. Gól vyburcuje naše hráče k ještě většímu tlaku. Kuba Homola si připisuje další asistenci po gólové přihrávce Jonášovi. A Šimon Bartoš si své střely opět nechal na poslední minuty zápasu. Gól na 8:1 padl hned po rozehrávce z buly. Závěrečnou gólovou střelu Šimon vypálil v čase 7:55 a určil stav zápasu na 9:1. Připisujeme si první 3 body a čeká nás 5 nájezdů. Z našich hráčů se trefují Jonáš, David a Šimon B. Mates v bráně se činí a nestačí jen na 1 nájezd.

Škorpioni - SFK TJ Slovan Havířov 5:3

Havířov je pro nás vždy nevyzpytatelný soupeř a to se ukazuje i v tomto zápase. I když je hra vyrovnaná, góly dává soupeř a my v čase 1:41 prohráváme 0:2. Naším střelcem dne je Šimon Bartoš, který stačí dvěma góly do přestávky vyrovnat a my víme, že musíme rozhodnout ve 2. poločase.
   Do druhého poločasu vstupuje jako hráč i Zorka z přípravky. Ze začátku je hra vyrovnaná, ale po špatné rozehrávce Matese (Havířov měl také modré dresy˘) přímo na hůl soupeři prohráváme 2:3. Náskok však soupeři nevydrží dlouho, David vyrovnává na 3:3 a o půl minuty později nás Janička svým sólem dostává do vedení. Trefuje se i Šimon B., kterému není gól uznán pro postavení hráče v brankovišti. V čase 5:20 dochází k neplánované malé přestávce. Hráč Havířova je nešťastně zraněn a musí být ošetřen. Stačíme si chvilku odpočinout a dále útočíme na soupeřovu branku. Minutu před koncem utkání jde Šimon B. sám na bránu, ale tentokrát neskóruje. Gól na poslední chvíli si nechává David. Jeho gól v čase 7:59 znamená naše dvougólové vítězství.
   Nájezdy jsou nečekaně vyrovnané. První dva nájezdy vychytají oba gólmani. Při dalších nájezdech už se Jonáš, Šimon B. a David trefují, a protože Mates vychytal ještě jeden nájezd, připisujeme si i prémiový bod.

Dalším zpestřením turnaje je závod o nejrychlejšího hráče. Za náš tým byl nominován Šimon Bartoš, který se ve finále utkal o 1. místo s hráčem Paskova. O malý kousek bylo jeho finálové kolečko kolem tělocvičny pomalejší. Za 2. místo má naši velkou gratulaci.

Škorpioni - 1. letka Sokol Poruba 5:2

Na tohoto soupeře se naši hráči věří, i když nás svými výkony nejvíce potrápil. První poločas byl ve znamení přetahované o výsledek. Skóre zápasu otevírá Šimon, který utekl s míčkem všem soupeřovým obráncům. Letka stačí vyrovnat, ale my se ujímáme vedení Davidovým gólem, kterému krásně před bránu přihrál Aleš. Letka opět vyrovná. Jejich hráč přejde přes celé hřiště i všechny naše hráče a Mates už je proti jeho střele bezbranný. Naštěstí podobně uteče i David a my si jdeme odpočinout za stavu 3:2.
   Druhý poločas otevíráme gólem Kuby Homoly, který však rozhodčí neuznají pro hru vysokou holí. S tímto prohřeškem máme problém celý turnaj. Následně jde David sám na bránu, ale trefuje tyč. Další jeho akce již končí gólem a my vyhráváme 4:2. Náš náskok ještě zvyšuje gólovou střelou Janička po přihrávce Jonáše. Poslední minutu zápasu hrajeme přesilovku. Rozhodčí vylučuje hráče Letky, který fauluje Janičku po odpískání. Tentokráte nám ale přesilovky nejdou a tak zápas končí za stavu 5:2.
   V nájezdech se opět činili brankáři. Za nás skóroval jen David, soupeř se trefil 2x, což znamenalo naší první prohru v turnaji.

Škorpioni - Paskov Saurians 4:2

Naším posledním soupeřem v základní části turnaje byl domácí tým a začal zhurta. Už v čase 0:29 trefuje tyč. O chvíli později je při gólové šanci faulován David, rozhodčí nařizuje nájezd a David je bezchybný. Soupeř vyrovnává, naštěstí nás Kuba Homola dostává do vedení, které však do konce 1. poločasu neudržíme. Po samostatném úniku vyrovnává hráč Paskova na 2:2.
   Vstup do 2. poločasu se lépe vydařil našemu mužstvu. Již v čase 0:52 dorazil Šimon B. střelu Kuby H. Paskovu dáváme možnost vyrovnat po našem faulu a následném oslabení, ale to sehrajeme lépe než naše přesilovky. I hráči Paskova faulují a my máme možnost dalšího nájezdu. David je opět bezchybný a jeho gól je posledním gólem utkání, které končí naším vítězstvím 4:2.
   Po zápase následovalo vystoupení mažoretek a tak na nájezdy přichází hráči branou, kterou mažoretky vytvořily. V nájezdech exceloval gólman Mates, který chytil všech 5 nájezdů. Ani gólman Paskova se nenechal zahanbit, přesto nestačil na nájezd našeho posledního hráče Jonáše a my vyhráváme 1:0.

sobotní klání    Základní část tabulky končíme s 15 body a čekáme na finálového soupeře, kterého určí poslední zápas mezi Havířovem a Letkou. Hráči povzbuzují Letku, která však potřebuje 4 body, tzn. vyhrát zápas i nájezdy. V heroickém výkonu Letka opravdu 4 body získá a postupuje do finále s 9 body.

Finále: Škorpioni - 1. letka Sokol Poruba 9:3

Před finálovým zápasem vypadala řada našich hráčů jako při posledním tažení. A to se finále hraje na 2 x 10 min. čistého času. Naštěstí si v pauze trochu odpočinuli a tak byl vstup do zápasu famózní. Při prvním střídání dáváme 2 góly. Nejprve skóruje Šimon B. po přihrávce Janičky, následně se trefuje Janička po přihrávce Šimona B. V čase 1:22 již vedeme 3:0 opět po spolupráci Janička - přihrávající, Šimon - střílející. V čase 1:48 uteče Jonáš a vedeme 4:0. Následně se Jonáš trefuje podruhé. Jeho gól však není uznán opět pro vysokou hůl. V čase 3:10 dává Šimon náš 5. gól, tentokráte po přihrávce Davida. Ten střílí 6. gól, na nějž přihrává Jindra. V čase 4:41 rozehraje brankář Letky přímo na hůl Kuby Homoly a my vedeme 7:0. Letce se podaří snížit pro nás nešťastným gólem. Vystřelený míček se odrazí od Matesovy masky přímo do brány. Gól Letku probral. Přímo ze standartky před branou střílí druhý gól a my zjišťujeme, že ještě není nic rozhodnuto. Hrajeme jak o život a naši snahu korunuje Jonáš 8. gólem. Do konce 1. půle zbývá 1 minuta, Letka fauluje a my máme trestné střílení, na které nastupuje David a je opět bezchybný. Skóre 9:2 po 1. poločase nám dává velkou naději na výhru.
   Druhý poločas již tak gólově bohatý nebyl. Na hře je znát naše únava a navíc máme několik vyloučených hráčů. Nejprve si jde sednout na trestnou lavici Šimon B. za nedodržení vzdálenosti a Letka přesilovku využívá. Pak je vyloučen Jonáš. Oslabení přežijeme bez úhony. Konec zápasu je ve znamení neschopnosti trefit bránu, ale ani soupeř na tom není lépe. Jeho nebezpečné střely buď vychytá Mates, nebo jdou mimo bránu. Když je 1 minutu před koncem zápasu vyloučen Šimon B. opět za vzdálenost, snažíme se dohrát zápas bez obdržené branky a to se nám podaří. Po závěrečné siréně vypukne v našem týmu radost hodná superfinále.

Po celodenním jistém výkonu všech hráčů i gólmana jsme si zaslouženě převzali od starosty města Paskova putovní pohár. Bylo to 7. vítězství elévků Škorpiónů v historii turnaje a doufáme, že nebylo poslední. Všem hráčům patří zasloužená pochvala. Přejeme elévkům, ať se jim vydaří i další turnaj, kterým bude Republic cup v Ostravě.

Monika H

Fotky z turnaje pořízené Monikou Horečkovou a Marií Slončíkovou máte uloženy v naší galerii.

Fotky z turnaje focené pořadatelským týmem Paskov Saurians na rajce.cz

Kompletní výsledky turnaje ve formátu pdf ke stažení.

Video z turnaje - nejprve zápas proti FBC Tigers Poruba a druhé video z vyhlášení a finálového utkání s Letkou Poruba