J:  Ostrava (06-06-2014 13:00):

FBK Škorpioni

Komentáře k utkáním starších žáků v sezóně 2013/2014

21.7.14  Stržům se představení ve „Floorball Circu“ na PG vyvedlo!!!

úspěch v Brně    - Velevážené publikum, dámy a pánové, drahá sportu chtivá dítka dovolte mi nabídnout Vám neskutečný čtenářský zážitek, kterak mladí florbalisté z Ostravy se znakem škorpiona na hrudi předvedli v našem hlavním městě sportovní vášeň a nezkrotný temperament, technicky náročnou a precizně provedenou hru plnou akrobatických, žonglérských, neuvěřitelných, nevídaných a dech beroucích výkonů.Naši obratní útočníci, ohební a mrštní gólmani, hřmotní obránci, tajemní křídelní hráči, všestranní centři, vtipní fanoušci, půvabné fanynky a ohnivý trenér společně vytvořili v arénách nezapomenutelný program pod velikým cirkusovým stanem - Floorball Cirkus Prague.

Jak to všechno začalo? Jednoduše. Museli jsme se přepravit z Ostravy do Prahy. Letos jsme zvolili místo Českých drah společnost Leo Express. Proč? No protože mají vychytanou jízdenku rodina – 2 dospělí a 3 děti a my splňovali tyto počty bez problémů. Cena jízdného byla skvělá. Příjemný personál, hezké prostředí a netradičnost vlaku přispělo k příjemné jízdě. Tu navíc umocňovalo napětí a očekávání z letošních Prague Games (což bylo časté téma), výborné linecké kolečka Andrei Šodkové a taky fakt, že naším vlakem jely kompletní Vítkovice BU12, BU14 a BU16. Ani jsme se nenadáli a byli jsme v Praze, kde již čekal tzv. zajišťovací tým (Dan, Buky, Dita, Tomáš, …) a předali nám náramky.

ubytování    Přesun na DDM Spirála byl také bez komplikací, jelikož z loňska známe trasy a finesy. Přivítala nás příjemná pracovnice DDM a společně jsme se ubytovali. Strži dostali přízemí – velký sál a elévi první patro – malý sál, protože jich bylo méně (a prý budou chodit spát dříve, což se v praxi ukázalo jako opačné). Trošku nás zaskočili malí hmyzáci, ale David Homola se ukázal jako muž činu a domluvil jim chemicky. Vybalili jsme se připravili na spánek, řekli program a šli spát. Ráno nás čekal náročný den – dva zápasy, dva zahraniční týmy.

Ráno bylo pohodové. Vstávání tak akorát, snídaně,sbalit věci a šupem na MHD. Dnešní první zápas měl proběhnout na hale Zelený Pruh, kde jsme doposud nehráli. Halu jsme našli snadno a šli obhlédnout povrch. Taková nějaká tvrdá guma. Rozbalili jsme vercajk a koukali na zápas před námi. Těsně před utkáním jsme si řekli pokyny a vyhecovali se na zápas. Ono dostat hned z čisté vody švédský tým není jen tak.

Škorpioni x Bele Barkarby (SWE) 2:2

Bele Barkarby    Do zápasu jsme doslova vlítli. Švédský tým to nečekal a měl nějakou dobu šok. Hráli zpočátku na tři pětky (měli na soupisce 21 hráčů), kdežto my na dvě. Byli jsme na jejich půlce a poměrně často jsme ohrožovali jejich branku. Vytvořili jsme si několik pěkných šancí. Švédi rovněž hráli pěkný útočný florbal, tak jak je to u nich zvykem. A byli to hráči Bele, kteří nám vsítili první gól ve třetí minutě utkání. Špatně odehraná přihrávka v našem obranném pásmu, kterou soupeř zachytil a zavěsil. Blbý gól, ale padl. Hráli jsme dále. Hra byla vyrovnaná a otevřená. V následující čtvrté minutě Lukáš pěkně vytáhl hru na půlku, předal Matymu, který se protáhl okolo levého mantinelu a poslal na Patricka, který uklidil míček do odkryté pravé části švédské branky. Vyrovnáno! Zápas je i nadále velmi vyrovnaný. V jedenácté minutě se k míčku dostal Kuba Pilch a střelou odpilky (která byla tečovaná) překvapil gólmana Bele natolik, že mu dal klasické jesle. 2:1, tímto stavem končí první půle. Hráči švédského týmu podřadili a snaží se vyrovnat. Tlačí se na naší stranu. Při jedné takové akci získává Maty míček, pokládá si na zem brankáře protivníka a třikrát střílí na gólmana a ten mu tam třikrát strčí nohu. Pak situaci zachraňují obránci a my jsme stále na stejném skóre. I nadále udivujeme trenéra švédů, který je na střídačce značně nervózní. Stahuje tři pětky na sedm hráčů a neskutečně zvyšuje tlak. Naši obránci i útočníci padají do střel, blokují a dělají vše možné pro zachování stavu. Tomáš v bráně taky ukazuje, co může. Při jednom z těchto obranných zákroků dostane Šimon úder do kolene a špatné došlápnutí má za důsledek výron čéšky a bohužel na turnaji herně končí. To nás vyvede trochu z koncentrace a zaplatíme to druhým gólem, kdy si na pravém mantinelu udělá hráč soupeře prostor a vystřelí. Do konce utkání zbývají tři minuty a šance jsou na obou stranách. Utkání končí smírně 2:2. Pro nás výborný výsledek.

Muži zápasu:
1) Eliška Planková
2) Šimon Vlach
3) Jan Besta

Je právě čas na oběd. Ve školním areálu je jídelna, která nabízí účastníkům PG menu pro sportovce, které využíváme. No považte, za 85,- Kč polévka, druhé jídlo, zákusek a čaje dle libosti, na Prahu nevídané. Druhé utkání nás směřuje do Štěrbohol, kam není jednoduchá cesta. Nadzemní stanice metra Hostivař – Shopping Park Štěrboholy – ZŠ Štěrboholy. Hala ve Štěrboholech je sice pěkná, ale pro florbal nic moc. Především je plocha do oranžova a hřiště je značeno pouze na badminton či tenis, takže meruňkový míček není v ploše příliš vidět a čáry na zemi dost matou. Ale co, hřiště je stejné pro obě mužstva a záleží na každém z nich, jak se s tím popere.

Škorpioni x Unihockey Nordwestschweiz (SUI) 2:2

Unihockey Nordwestschweiz    Švýcarský tým disponuje zhruba stejným složením hráčů jako my. Něco z 2000 a něco z 2001, výškově stejně různorodé. Zápas začínáme odvážně. V páté minutě dostává míček na lopatu do samostatného úniku Lukáš, který nemá problém s koncovkou a my strháváme vedení na svou stranu. 1:0 Tlačíme se na stranu soupeře a snažíme se být aktivní, ale poločas je představením zmařených šancí. Za celý poločas vyšleme na soupeřovu bránu patnáct střel a osm tyčí, ale jsme schopni vsítit pouze dva góly. Ten druhý dal opět Lukáš po sólovém úniku a po utkání řekl: „Sóloval jsem proto, že buď nikdo není schopen dát gól nebo se mi nikdo neukáže“. To je pravda. Mohli jsme v této chvíli vést 6:0 a nikdo by se nedivil.
Po přestávce chceme pokračovat, ale soupeř zvětšil důraz a ve druhé minutě druhé půle po špatném zdvojení u mantinelu našimi hráči, se soupeř dostává do přečíslení 3 na 2 a je vymalováno. Neuplynulo ani padesát sekund a soupeř vyrovnává po závaru před bránou. Tady si dovolím říci, že branka byla v malém brankovišti a ještě vysokou holí. Od třetího gólu nás zachraňuje zákrok Honzy Besty, který musel bolet, ale naštěstí gól nepadl. Posledních deset minut se hra vyrovnala a švýcarští hráči asi zahráli nejlepší poločas za celé PG (nechápu, proč zrovna my musíme ze soupeřů nebo aspoň jejich některých hráčů dělat hrdiny ?) ). V druhém poločase dostal pro změnu Kuba Čermák zásah do kolene a my přišli o druhého zkušeného obránce. Jeho místo zaujmou prostě další a jedeme dál. Ačkoliv Eliška, Jirka, Petr a Patrick krouží okolo brány, stejně se nám nedaří vsítit gól. Druhé vystoupení na PG proti druhému zahraničnímu týmu a opět 2:2. Po prvním dnu máme tedy dva body. Čekali jsme trochu více, ale nesmíme být neskromní.

1) Lukáš Homola
2) Jan Kadlec
3) Jakub Čermák

Cesta ze Štěrbohol byla zdlouhavá a na ubytování jsme se dostali pozdě večer. Rychle obložené chleby a spát, protože ráno hrajeme 8:40 opět na Zeleném pruhu.

Ráno jde vše jako po drátkách, snídaně, sbalení, odjezd, cesta, Zelený Pruh. Nikdo si nic nezapomněl. Kuba s Šimonem jsou bohužel mimo hru. Přesto zbývá čtrnáct hráčů. V utkání proti FBC United České Budějovice, bude hájit naši bránu Honza Kadlec.

Škorpioni x Fbc United České Budějovice (CZE) 7:1

Fbc United České Budějovice    Dnes už musíme získat body. Nechceme být tabulce poslední. Na soupeře z Budějovic uplatníme aktivní hru, napadání a střelbu (doufáme, že přesnější). S tímto cílem vstupujeme do utkání a hned v čase 1:22 plníme po pěkném protažení Petra Pavelka podél mantinelu a přesné střele z pravé strany. Gólman neměl moc šancí. Ve čtvrté minutě utkání soupeř fauluje a my po kolotoči využíváme přesilovku, ale tak akorát na poslední chvíli střelou Matese skoro z půlky. Konečně dávají naši hráči zápasu tempo a předvádějí pěkné akce, které i diváci oceňují potleskem. Góly tím pádem na sebe nenechávají na sebe dlouho čekat. V sedmé minutě po spolupráci Luky Homola – Kuba Pilch je to 3:0. Jediný gól soupeře padne v končící deváté minutě po nedorozumění v obraně. To rozpálilo Matese a ten přímo z buly utíká na pravou stranu útočného pásma a přesným backhandem nám navrací tříbrankové vedení. Minutu na to utíká po levém mantinelu Vojta Orel a z velkého brankoviště pálí na bránu. Gólman vyráží a Jirka Uhliar pohotově doráží. Víření a pohyb na straně soupeře nám přináší další gól, kdy po nahrávce Kuby Pilcha Maty Šindler završuje hattrick. V krásné šanci se ocitl na levé straně útoku Raty a jen kousíček chyběl ke gólu. Stavem 6:1 končí první půle. Zde bych upozornil na zajímavou rozehrávku Ondry Šodka na nabíhajícího Vojtu Orla podél levého mantinelu, která nám přinesla několikrát zajímavé přečíslení.
   Ve druhé části se hra zpomalila a naše ostří se trochu otupilo. Za celou druhou část jsme vstřelili pouze jeden gól, kdy si Ondra Šodek zahrál na druhého centra. V této části hry jsme šetřili síly na druhý zápas, který se konal za dvě hodiny. Cíl jsme splnili a na turnaji bereme první vítězství. Pochvala pro všechny hráče.

1) Matyáš Šindler
2) Vojta Orel
3) Ondra Šodek

Odpočinek po zápase, krátká porada, výživná svačina a je tu zápas s dalším pražským soupeřem, kterým je Tatran Střešovice. Jaké je naše překvapení, když v útoku první pětky vidíme Luciena a Bartoše z Hradce Králové, naše známé z Liberce.

Škorpioni x Tatran Střešovice (CZE) 1:3

Tatran Střešovice    To je zápas, to je fofr. Hráči lítají tam a zpět a ani jeden tým se nechce nechat zahanbit. V postatě jde o druhé místo v tabulce. Druhá pětka Petr-Petr-Jirka-Vojta-Ondra se snaží roztočit hru před bránou soupeře. Naopak střelecky se nedaří Elišce a Patrickovi v první pětce. Dlouhých čtrnáct minut neuděl žádný tým chybu a druhý neměl, co ztrestat. Až v poslední minutě první půle se prosadí gólově Maty a my vedeme konečně 1:0. Ve 12 hodin, což je přesně o poločase, byla po dobu znění sirény uctěna památka za české vojáky padlé v Afgánistánu.
Druhá třetina to je úplný obrat. Nejprve vybojujeme z vhazování míček, stáhneme ho za bránu a naše obrana je úplně konsternovaná, zastaví se, nechá si doslova vzít míček a soupeř plácne na gólmana, kterému se míček prošourá okolo nohy do brány. Tento gól má za důsledek nastartování soupeře na vyšší level a my sotva stíháme. I my utočíme, ale při jedné takové akci propadneme a útočník soupeře jde opět sám na bránu a nedá Tomášovi v bráně moc šancí. Stav 1:2 není tragédie a do konce utkání zbývá deset minut. Zápas nabývá na dynamice a mimo vysokých holí se neděje nic mimo pravidla. Třetí gól v naší síti ze strany soupeře byl zdálky kousek nad zemí. Střelu jsem neviděl, ale prý byla pěkná. Pokud padne takový gól v čase 22:08 a my nevymyslíme zázračnou fintu, pak soupeři stačí kontrolovat míček a hru trochu zavřít. Tak také učinil. Zápas byl výborný a z naší strany dobře odvedený, ale holt góly nepadly. My jsme odstřelovali gólmana Tatranu zleva, zprava, shora, zdola, odspodu, do prázdné a vždy tam byla nějaká jeho končetina! Jak po zápase prohlásil Martin Čermák: „Ten jejich gólman za celé PG nic nechytil a my z něj udělali hvězdu týmu“.

2) Jiří Uhliar
3) Petr Pavelek

laser game    Prohra nás odsunula na třetí místo v tabulce, což je příjemné, že nemusíme hrát ještě dnes večer, ale zítra ráno. Tím získáváme celé odpoledne. Jak s ním naložíme? Nevím, doposud jsem se nezmínil o počasí v Praze. To je poprvé za pět let, co tu jsme, nehezké, deštivé a poměrně chladné. Takže jít za pamětihodnostmi je nesmysl. Martin s Danem přichází s nápadem na lasergame, který je našimi hochy vřele přijat. Po obědě na Zeleném Pruhu jedeme na DDM, kde odkládáme zbytečné věci a čtyři marody. Ostatní si jedou zabojovat a zastřílet. Prý to bylo výživné a skvělé. V téže době se naše fanynky (Zuzka, Šárka, Hanka, Silva, Andrea) s bodyguardem Davidem rozhodly zajít na prohlídku města a na Šárciny apelace do botanické zahrady. Návštěvu si velmi pochvalovaly a zážitku měly nespočet, např. když si Hanka zahrála na ochránkyni vzácných motýlů. Zbytek dne po večeři probíhá standardně – večeře, karty, spánek. Ten byl jen trošku narušen pozdním příchodem elévů, kteří v Praze poprvé vyhráli a postoupili z předkola vyřazovací zápasů, čímž byli ve výborné euforické náladě. Blahopřeji.

Ráno je to fofrovka do Kunratic, kde hrajeme 1 - 3 zápasy. Trasa dlouhá, jak metrem, tak i busem do míst téměř za Prahou. Areál ZŠ Kunratice je opravdu skvělý. Pěkná velká hala, atletické dráhy s tartanem, pískové doskočiště, dvě menší fotbalová hřiště s umělým povrchem a dále, hmmm to by se nám líbilo.

Škorpioni x SK Florbal Benešov (CZE) 4:1

SK Florbal Benešov    Tým Benešova je znám svými dobrými výsledky v mládežnických kategoriích. Navíc v tabulce C skončili na druhém místě. Museli jsme do zápasu dát vše a udělat pro vítězství maximum. Přeskupili jsme formace a vyburcovali mužstvo. V tomto zápase jsme navíc nemohli počítat s dalším nemocným Honzou Bestou – asi angína. Počátek zápasu je opatrný a každý tým si je vědom toho, že pokud udělá chybu, tak v turnaji končí. Jen čas od času pronikne útočník na stranu soupeře, ale je zastaven valem soupeře. Tímto způsobem padl i náš první gól. Petr Jemelka vyvezl míček za polovinu, nahrál Matoušovi, který krásně vystřel. Jenomže míček se nějak tečoval o Jirku Uhliara. Vyletěl do výšky a spadl gólmanovi Benešova na záda a odtud se skutálel do brány. Velmi kuriózní gól, ale padl. Spadla z nás trochu nervozita. Hned čtyřicet sekund po té, vytáhl Maty přihrávkou Petra Pavelka po křídle na pravou stranu útočného pásma a odtud Petr zavěsil do růžku branky,tak jak on to umí. Suma sumárum v deváté minutě vedeme 2:0. Soupeř dramatizuje utkání, jelikož snižuje na 2:1. Tímto stavem taky končí poločas zápasu, který ještě není rozhodnut.
   Pokud mohu o někom říci, že tento turnaj rozhodly jeho haluzové góly, pak je to Kuba Pilch. Opět střelu nestřelu poslal na gólmana a opět to byly jesle benešovského brankáře. Florbal to byl pěkný a šance byly na obou stranách. Naše vítězství pečetil ve dvacáté třetí minutě samostatným prosolováním přes tři soupeřovy hráče Matouš Zita,který převzal míček od Petra Jemelky. Za tohoto stavu se dohrál zápas až do samotného konce. Výbornou práci na levém křídle v druhé půli odehrál Honza Rataj a jen smůla zabránila, aby jeho pasy prošly na Matyho. Pro zajímavost uvedu, že zápas pískali švýcarští rozhodčí, kteří velmi dbali na úměrnou tvrdost zápasu.

1) Tomáš Závada
2) Matouš Zita
3) Martin Tyl

Vítězství nás posunulo ze šestnácti finále do osmi finále, kde nás čekal těžký soupeř Hattrick Brno ve stejné hale v Kunraticích ve 14:00. Co s programem? Čas na oběd. V Kunratické tvrzi je restaurace U rytíře Jakuba, kde nám velmi sympatický číšník zajistil salón a menu. Byli jsme odměněni pochvalou, jak máme slušné a hodné děti (tak si tu pochvalu užijte). Po obědě jsme již lelkovali vyčkávali na zápas.

Škorpioni x Hattrick Brno (CZE) 3:1

Hattrick Brno    Očekávali jsme urputný zápas. Jednak šel Hattrick z prvního místa ve skupině (to o lecčems svědčí) a jednak to bylo opakování loňského napínavého finále Republic Cupu /6:7/(oba týmy v téměř shodném složení). Tým Hattricku povzbuzovala četná skupina mladších žáků, nás pro změnu nemalá skupina elévů.
   Zápas je vynikající. Obě strany se snaží o rychlý kombinační florbal s pevnou obranou. My jsme možná zpočátku více zatažení a oni zase příliš kombinují. Nicméně v sedmé minutě obdržíme gól do naší sítě, který zajistí asistencí kapitán soupeře Jonáš Kůra, doklepává Lukáš Hudeček. Asi nedůsledné obsazení protihráčů. Nic jiného v tom nevidím. Gól jakoby nakopnul tým k vyššímu výkonu a to i Tomáše Závadu v bráně. Ten si dnes totiž fantasticky postavil bránu. Tak jako my se leckdy nemůžeme prosadit, tak tentokrát se tento efekt projevil na straně Hattricku. Nejen postavil, ale také vychytal. My v desáté minutě vyrovnáváme po závaru před soupeřovou bránou doklepává míček z hole Jirky Uhliara Jakub Pilch. Atmosféra v hale je fantastická. Tribuna burácí. Pět sekund před poločasem dává po chytré nahrávce Matouše svůj životně důležitý a perfektně provedený gól Patrick Peschel.

Jdeme do druhé části tohoto dějství. Je to drama. Dovolím si použít záznamu ze zápisu on-line, tyto krátké informace výborně podtrhují spád utkání.
22:32 Vyloučen hráč týmu FBK Škorpioni Ostrava číslo 12 na 2 minuty za blokování hole.
22:34 Šance pro „domácí“ tým na vyrovnání skóre.
24:19 Ačkoliv na hřišti má mírnou převahu tým z Ostavy, v hledišti je situace zcela vyrovnaná.
25:59 gól - šindler Matyáš (7) asistence - Patrick Peschel (68) - FBK Škorpioni Ostrava
28:26 Hráči Brna se snaží s nepříznivým skóre něco udělat, riskují hru v šesti.
30:00 Konec 2. části
Vítězíme 3:1. Výborný výkon celého mančaftu. Tribuna jásá, elévi kulí oči. Ze všech hráčů crčí pot. Pochvalu dostáváme i od soupeřova trenéra a rozhodčích tohoto klání.

1) Jan Rataj
2) Patrick Peschel
3) Jakub Pilch

Výhra v tomto zápase nás posunuje mezi osm nejlepších týmů PG BU14. Další zápas proti švédskému týmu bude opět v hale ZŠ Kunratice ve 20:00. Opět rychle zajistit večeři, rozptýlit tým a provést před zápasovou přípravu. Tu si provádíme po neskutečné průtrži mračen na fotbalovém hřišti formou zábavných hříček. Po oku sledujeme dovádění švédských hráčů na dětských prolézačkách. Dvacátá hodina nastala a my jdeme na plac.

Škorpioni x Älvsjö AIK P00 0:7

Älvsjö AIK P00    Do utkání vstupují oba týmy zostra a nic si nedarují. Zápas bude vyhrocený. Švédové jsou častěji na naši polovině, my na jejich sice sporadičtěji, ale ne bez šance. Celých patnáct minut se vrháme do střel především obránci Vojta, Ondra, Martin a Lukáš, Tomáš kouzlí v bráně. Švédi jsou frustrovaní. Když si myslíme, že bude poločas, jsme překvapeni informací, že čtvrtfinále se hraje už na dvacet minut. Nevadí, sil je málo, ale pokračujeme. Poločas končí 0:0.
Další čtyři minuty v druhé půli držíme čisté konto. Je už spíše otázkou času než obdržíme první gól. Radost švédských hráčů je nepopsatelná. Takhle dlouho jim asi nikdo nevzdoroval. Na 0:2 zvyšuje soupeř ve dvacáté osmé minutě. Soupeř přišel na to, že v naší obraně s výjimkou Ondry Šodka jsou obránci malého vzrůstu, čehož takticky využije a přidává ve 33,35, 36 minutě další góly. V té době měl Maty samostatnou šanci, pokládá si gólmana Alvsjo, ale ten zázrakem vkládá do střely ruku. (Gólman soupeře je prostě hvězda, míčky chytá v postoji, který všem říká jak se v bráně nudí, ale zřejmě je to jeho styl). V té době máme vyloučeného hráče za nedovolenou vzdálenost, za hrubost a nesportovní chování. Takže hrajeme cca 4 min 3:5. Přesilovky soupeř využije a utkání se dohraje za stavu 0:7. Je to sice kláda, ale pět gólu padlo rychle za sebou až nastaveném čase od 32 do 39 minuty. Zanechali jsme na palubovce dobrý dojem, oba rozhodčí (jeden z Ruska a druhý z Ukrajiny) ocenili výkon našeho týmu a jeden sudí, který čekal na další utkání se vyjádřil, že máme šikovné hráče a ať pokračujeme v jejich výchově. Tribuna stála na naší straně a mohutně nás podporovala, čímž děkuji elévům a rodičům za tuto skvělou atmosféru v hale. Skvělým počinem byla i vzájemná podpora hráčů na střídačce, kterou vedli a burcovali zejména Kuba Čermák a Honza Kadlec, za což je nesmírně chválím. Muži utkání:

2) Lukáš Homola
3) Petr Jemelka

aplaus    Po zápase i přes prohru jsme všichni spokojeni. V šatně si pokecáme při pizze o právě ukončeném účinkování na turnaji. Zhodnotíme, že jsme podruhé dosáhli úspěchu – místo na 5. – 8. pozici (s námi skončily Vítkovice a Bulldogs Brno, z českých týmů postoupili jen Black Angels). Opět jsme ukázali, že Ostrava je líhní budoucích výborných florbalistů. Shrnuto v číslech, tak jsme neprohráli žádnou první část ze všech zápasů. Z toho plyne, že budeme muset zapracovat na druhým částech klání. Ve skvělé náladě se pozdě večer vracíme do ubytování.

Musím v tomto místě článku také zmínit roli Marka Bukovského, který se po všechny naše zápasy staral o statistiky a přehledy, jakož i o telefonickou podporu pohledem z orlího hnízda. A komu že to volal? No přece Danovi, který z toho okamžitě vyvozoval závěry a upravoval aktuálně hru. Hoši, bravó.